In de ontwerp Omgevingsvisie heeft de provincie aangegeven wat zij van provinciaal belang acht. Dit komt voort uit de nieuwe Wet ruimtelijke ordening. Alle onderdelen die niet benoemd zijn als provinciaal belang, vallen na de vaststelling van de nieuwe omgevingsvisie onder de verantwoordelijkheid van de gemeenten.
Tweedeling
Bij de uitwerking van de kernkwaliteiten landschap en cultuurhistorie heeft de provincie ervoor gekozen om alleen die waarden die zij van provinciaal belang acht op kaart aan te geven. De rest van de kaart is wit gelaten. De kernkwaliteiten waarvoor de gemeenten verantwoordelijk zijn, staan dus niet op de kaart. Hierdoor ontstaat een soort gekunstelde tweedeling van Drenthe: gebieden die provinciaal van belang zijn en de overige, witte gebieden. Het lijkt alsof de witte gebieden geen landschappelijke kwaliteiten hebben, maar die zijn er natuurlijk wel degelijk.
Borging kernkwaliteiten
Niet alleen deze tweedeling roept vragen op. Ook bestaat er onduidelijkheid over de doorwerking van het beleid met betrekking tot de kernkwaliteiten. Wat gaat de provincie bijvoorbeeld doen, als een gemeente een plan maakt dat ten koste gaat van kernkwaliteiten. Ofwel, hoe gaat de provincie ervoor zorgen dat de gemeenten, als ze nieuwe plannen maken, ook rekening houden met de kernkwaliteiten?
Werkbijeenkomst
In januari 2010 organiseert de Milieufederatie Drenthe een werkbijeenkomst over het nieuwe provinciale landschapsbeleid. Doel van de werkbijeenkomst is om met een aantal landschapsdeskundigen het landschapsbeleid in de ontwerp Omgevingsvisie tegen het licht te houden. Het resultaat van deze werkbijeenkomst brengen we in het proces van de Omgevingsvisie in.
Contactpersoon
Judith van den Berg (j.vd.berg@nmfdrenthe.nl)